Zadzwoń - skontaktuj się z KOI Klinika Leczenia Bólu
KOI Centrum Leczenia - leczenie bólu i opieka paliatywna
  1. pl
  2. en
Strzałka w lewo

Wróć

Specjaliści

Magister pielęgniarstwa Izabela Tymek zajmuje się leczeniem ran przewlekłych.
Lekarz specjalista dr n. med. Anna Rupniewska anestezjolog, medycyna bólu, opieka paliatywna

Chcesz umówić wizytę?

 

Zapraszamy do KOI
Centrum Leczenia Bólu

Skontaktuj się!

Skontaktuj się i umów wizytę w KOI Centrum Leczenia Bólu. Farmakoterapia przeciwbólowa
youtube - KOI Centrum Leczenia Bólu
facebook - KOI Centrum Leczenia Bólu
KOI Centrum Leczenia Bólu - leczenie bólu i opieka paliatywna

Leczenie ran przewlekłych - Warszawa

Leczenie ran = leczenie bólu

Poradnie leczenia bólu często podejmują się leczenia ran przewlekłych z kilku istotnych powodów. Po pierwsze, przewlekłe rany mogą stanowić źródło bólu dla pacjentów, dlatego leczenie ich może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Po drugie, skuteczne wyleczenie rany może eliminować konieczność długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych.

 

Leczenie ran przewlekłych wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego często prowadzone jest przez przeszkolony personel, tak jak pielęgniarki specjalizujące się w pielęgnacji ran, pod nadzorem lekarza specjalisty, np. chirurga lub lekarza medycyny paliatywnej.

Przewlekłe rany mogą być wynikiem różnych schorzeń, takich jak cukrzyca czy choroby naczyniowe, dlatego terapia wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno bezpośrednie leczenie rany, jak i kontrolę choroby podstawowej.

Oprócz zastosowania różnorodnych opatrunków, terapia często obejmuje także terapię kompresyjną, mającą na celu zmniejszenie obrzęku i przyspieszenie gojenia. Ważne jest, aby leczenie prowadzone było w sposób empatyczny i wrażliwy na potrzeby pacjenta, co może obejmować również znieczulenie miejscowe podczas zmiany opatrunku, aby zminimalizować dolegliwości bólowe i poprawić komfort pacjenta. Dzięki zintegrowanemu podejściu łączącemu leczenie ran z terapią przeciwbólową, pacjenci mogą odczuć znaczną ulgę i poprawę jakości życia.
 

 

Rany mogą przyjmować różne formy i występować z różnych przyczyn. m.in:
 

Rany niedokrwienne - powstające na skutek ograniczenia dopływu krwi do tkanek, na przykład w wyniku urazu, niedokrwienia, czy przewlekłej choroby naczyniowej. Bez odpowiedniej opieki mogą prowadzić do martwicy tkanek.
 

Rany cukrzycowe - występujące u osób z cukrzycą, które mają zaburzoną gojenie się ran ze względu na wysoki poziom glukozy we krwi. Są one podatne na infekcje i mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia.

 

Odleżyny - spowodowane długotrwałym uciskiem na skórę, najczęściej u osób leżących w jednej pozycji przez dłuższy czas. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą prowadzić do martwicy tkanek i infekcji.

 

Owrzodzenia żylne - wynikające z zaburzeń krążenia żylno- limfatycznego, zazwyczaj zlokalizowane w okolicach kończyn dolnych. Są one trudne do leczenia i mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje czy owrzodzenia.

 

Rany pooperacyjne - występujące w miejscu operacji chirurgicznej. Mogą różnić się w zależności od rodzaju zabiegu, ale wymagają odpowiedniej opieki, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć proces gojenia się tkanek.

 

Wszystkie te rodzaje ran wymagają specjalistycznej opieki medycznej, aby zapobiec powikłaniom, przyspieszyć proces gojenia i zapewnić pacjentom jak najlepszą jakość życia.

Leczenie ran przewlekłych w KOI Centrum Leczenia Bólu